Воената интервенција на Русија во Украина вдахна нов живот на НАТО алијансата

Седумдесет и две години по нејзиното создавање во зората на Студената војна, Организацијата на Северноатлантскиот договор доживеа повторно будење, бидејќи руската инвазија на Украина се заканува да ги вовлече земјите-членки во директна конфронтација со Москва.

Цели осум години, НАТО во голема мера избегнуваше да се заплетка во кризата во Украина. Таа ја прекоруваше Русија за нејзината анексија на Крим во 2014 година и за нејзината поддршка на проруските сепаратисти во Донбас и Луганск, а притоа направи малку за да ја зајакне позицијата на нејзините источноевропски сојузници. Сега кога намерите на Русија во Украина станаа јасни, Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, презеде перипатичен распоред на состаноци со светските лидери за да ја пренесе пораката за едногласната поддршка на воената алијанса за Киев. Додека руски воени авиони, ракети и артилерија ги напаѓаа украинските градови, принудувајќи повеќе од 2 милиони луѓе да ги напуштат своите домови, Столтенберг ја осуди, како што ја опиша, агресијата на рускиот претседател Владимир Путин врз суверена европска држава и вети обединет одговор од НАТО.

Откако распадот на Варшавскиот пакт во 1991 година го најави крајот на Студената војна, членките на НАТО често се расправаа околу прецизната улога – дури и неопходноста – на алијансата, која беше изградена првенствено за да се одврати советската експанзија во повоена Европа.

Сега, војната на Русија во Украина, потенцијална членка на НАТО и ЕУ, се чини дека вдахна нов живот во алијансата и вредностите што ги обединуваат нејзините членки, давајќи ѝ обновен чувство за цел и решителност.

Викторија Коутс, која беше заменик-советник за национална безбедност на поранешниот претседател Доналд Трамп, верува дека исходот од војната во Украина може добро да ја одреди долгорочната иднина и важноста на НАТО.

Ако НАТО може да се координира за да обезбеди безбедност на цивилите и да воведе мултилатерални економски санкции како одговор на оваа криза, тоа може да биде модел за други колаборативни безбедносни мрежи предводени од САД низ целиот свет, а новите членки како Шведска и Финска би биле добредојдени.

Но, ако НАТО не може да му даде сериозен одговор на Путин, иднината на алијансата ќе биде под сериозен сомнеж.

Некои аналитичари веруваат дека Путин можеби го потценил НАТО, очекувајќи дека ќе попушти под тежината на несогласувањата и минатите пропусти. Во реалноста, се случи сосема спротивното: НАТО ги собра своите членови околу заедничката кауза и ја започна најголемата мобилизација на трупите на НАТО од интервенцијата на Косово во 1999 година.

Навистина, до неодамна иднината на НАТО се чинеше дека беше доведена во прашање, бидејќи последователните администрации на САД – особено Белата куќа на Трамп – ги притискаа членките во Западна Европа да ги зголемат своите финансиски придонеси во алијансата.

Членките на НАТО се обврзани да потрошат минимум два отсто од нивниот бруто-домашен производ за одбрана. Во реалноста, оваа обврска честопати ја исполнуваат само членовите во Источна Европа и Балтикот, додека членовите на поголеми економии имаат тенденција да се одолговлекуваат.

Како резултат на инвазијата во Украина, членството и ресурсите на НАТО сега може брзо да се зголемат – сосема спротивно од она што веројатно го сакаше Кремљ.

Односи НАТО-УКРАИНА
8 февруари 1994 година НАТО ја поздравува Украина со нејзиното Партнерство за мир, програма отворена за европските земји кои не се членки на НАТО и постсоветските држави.

9 јули 1997 година Поранешниот претседател на Украина, Леонид Кучма, се состана со лидерите на НАТО во Мадрид за да ги отвори состаноците на Комисијата НАТО-Украина одржувани еднаш годишно.

21-22 ноември 2002 година, Кучма непоканет присуствуваше на самитот на НАТО во Прага, објавувајќи ги намерите на Украина да се приклучи на НАТО и да испрати војници во Ирак.

3 април 2008 година НАТО одби да понуди акциони планови за членство на Хрватска, Грузија и Украина по противењето на рускиот претседател Владимир Путин.

3 јуни 2010 година Во времето на поранешниот претседател Виктор Јанукович, Украина се откажува од амбициите да се приклучи на НАТО.

7 февруари 2019 година Поранешниот украински претседател Петро Порошенко го потпишува уставниот амандман со кој се обврзува Украина да стане членка на НАТО и ЕУ.

12 јуни 2020 година Украина е прогласена за партнер за зголемени можности на НАТО, приклучувајќи им се на Австралија, Грузија, Финска, Јордан и Шведска.

24 Февруари Русија прогласи специјална воена операција за демилитаризација и денацификација(јас би рекол денатофикација) на Украина.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.