Новиот турски беспилотен борбен авион – Bayraktar Kizilelma

Го произведува и развива турската компанија Baykar Makine.

Според соопштението на компанијата, Baykar зад себе остави важна фаза во развојот на борбените дронови, пренесува trt.net.tr.

Bayraktar Kizilelma ќе биде меѓу најсилните елементи на безбедносните сили на бојното поле во иднина со своите способности за агресивни маневри и напредна вештачка интелигенција, се тврди во текстот.

Baykar планира да го има првиот пробен лет на беспилотниот борбен авион Bayraktar Kizilelme во 2023 година. Тежина на полетување шест тони.

„Bayraktar Kizilelma“ (црвено јаболко), кое успешно ќе ги извршува и најпребирливите задачи благодарение на ниската радарска патека, треба да има тежина на полетување од шест тони.

Авионот ќе ја користи целата муниција развиена од турските инженери, а планираната носивост на муниција е 1.500 килограми.

Авионот има максимална тежина на полетување (MTOW) од 5500 kg. MIUS е опремен со еден турбовентилатор. Производството започна на 12 март 2022 година, додека на борбениот авион ќе има радар AESA. Според податоците што ги сподели компанијата, Бајрактар Kızılelma ќе има оперативна височина од 12.000 м. Kızılelma-A ќе биде блиску до брзините на суперсоничен авион од 900 km/h, користејќи го украинскиот мотор AI-25TLT, додека Kızılelma-B ќе биде суперсоничен користејќи го украинскиот мотор AI-322F.

Bayraktar Kizilelma би требало да може да остане во воздух шест часа со радиус од 926 километри.

Компанијата Baykar успеа да ја направи Турција една од ретките земји способни да развиваат беспилотни летала во офанзивната класа, јавува Анадолија.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.